Obec Nižná Myšľa
Nižná Myšľa

Slávnostné otvorenie Ekomúzea Hornád - Milič

Srdečne vás pozývame na slávnostné otvorenie projektu Ekomúzeum Hornád - Milič, ktoré sa uskutoční dňa 12.6.2021 o 13.00 hod. v Archeoskanzene Nižná Myšľa počas podujatia "Cesta do praveku." Podrobný celodenný program nájdete v prílohe. Tešíme sa na stretnutie s vami.

Náučný chodník Hornád Milič, realizovaný v rámci Výzvy KSK 2020 na podporu cestovného ruchu, spája a zviditeľňuje zaujímavosti a služby v doposiaľ turisticky málo objavenom najjužnejšom subregióne Slanských vrchov. Medzi top atrakcie na trase celkovej dĺžky 66 km, ktorá prechádza katastrami obcí Ždaňa, Trstené pri Hornáde, Skároš, Nižná Myšľa, Vyšná Myšľa a Slanská Huta, nepochybne patrí Archeoskanzen Nižná Myšľa, ktorý vznikol na mieste archeologického náleziska európskeho významu, alebo malebné jazero Izra uprostred lesov Miliča, ktoré ešte na mnohých miestach nie sú poznačené ťažbou a majú charakter pralesa s niekoľkými prírodnými rezerváciami a nádhernými vyhliadkami. V rámci projektu boli v každej z obcí na trase náučného chodníka vytvorené malé oddychové zóny pozostávajúce z lavičky a infotabúľ s maľovanou mapou a informáciami o bezprostrednom okolí obce, ale aj o pravidlách ekoturistiky. Celkovo je inštalovaných 16 stojanov s mapami a informáciami. Podrobné informácie o území sú spracované aj v digitálnej podobe a návštevník ich nájde na adrese https://www.slanskevrchy.eu/ekomuzeum-hornad-milic/  vrátane digitálnej mapy s GPS navigáciou, ktorá umožňuje komfortný a bezpečný pohyb v teréne.

Náučný chodník tvorí základ u nás pomerne málo známeho ekoturistického produktu pod názvom Ekomúzeum Hornád Milič. Vzhľadom k dispozíciám riešeného územia ekomúzeum predstavuje veľmi vhodný koncept na jeho ďalší rozvoj. Autorom koncepcie ekomúzeí je francúzsky muzeológ Georges Henri Riviere (1897-1985), ktorý ju predstavil ako pokus ukázať civilizáciu v jej prirodzenom prostredí už koncom 60-tych rokov 20. storočia. V posledných 50-tich rokoch vzniklo vo svete okolo 300 ekomúzeí, z toho vyše 200 v Európe, najbližšie sú v susednom Poľsku (napr. Ekomuzeum Trzy Kultury, Ekomuzeum Hołe, Ekomuzeum w Krainie Bojków, Ekomuzeum Lackorona). Ochranou ekomúzeí v Európe sa zaoberá Európska sieť ekomúzeí, ktorá bola založená v roku 2003 v Taliansku.

Zámer vytvoriť ekomúzeum v časti Slanského mikroregiónu a časti Mikroregiónu Hornád vychádza tiež z potreby revitalizácie a ďalšieho rozvoja územia medzi riekou Hornád a východnými svahmi Slanských vrchov, ktoré sa môže stať vyhľadávanou prímestskou rekreačnou oblasťou mesta Košice. Ekomúzeum spája objavovanie a ochranu prírodných a kultúrnych pamiatok s výchovou a vzdelávaním mládeže, turistickým zážitkom, podporou miestnej ekonomiky a zapojením miestnych obyvateľov.

V súčasnej etape rozvoja Ekomúzea Hornád Milič je rozpracovaných niekoľko projektov:

Zapojenie žiakov miestnych základných škôl do výtvarno-ekologického projektu „Ekomúzeum Hornád Milič, ako ho vidím ja...“ v spolupráci so Spolkom pre obnovu dediny, ktorý každoročne organizuje detskú výtvarnú súťaž „Moja dedina, ako ju vidím ja...“.

V spolupráci s Federáciou skautov Európy, združením Collegium Myssle a ďalšími partnermi založenie skautského táboriska v lokalite Skalka a podpora pravidelnej činnosti skautského hnutia v regióne náborom detí z miestnych škôl.

Zapojenie sociálneho podniku CEiTV, o.z. do budovania skanzenu doby bronzovej v lokalite Várhegy, do zveľaďovania turistickej infraštruktúry v subregióne a výroby suvenírov zaškolením a zamestnaním miestnych obyvateľov.

Príprava činnosti ekocentra v objekte Archeoskanzenu Nižná Myšľa, ktoré poskytne pravidelný vzdelávací program pre žiakov základných a stredných škôl v oblasti regionálnej histórie a ekologickej výchovy v autentickom prostredí.

Dátum vloženia: 10. 6. 2021 11:41
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 6. 2021 13:40